Ligipääsetavus

Digiligipääsetavus loob võrdsed võimalused

Ligipääsetav (juurdepääsetav) e-keskkond on disainitud ja arendatud nii et seda saaksid kasutada võimalikult paljud inimesed, sealhulgas erivajadustega inimesed ja eakad. Veebileht ei tohi seada piiranguid kasutaja võimetele, tugitehnoloogiatele, ekraanisuurustele ega sisestusmeetoditele. 

 

Erivajadustega inimesed võivad eelistada hiire asemel navigeerimist klaviatuuri või muu seadmega või kasutada mõnda tugitehnoloogiat, näiteks ekraanilugemistarkvara või häälkäskluseid. Samuti võivad nad muuta näiteks veebilehitseja seadeid teksti ja värvide kuvamiseks neile sobival moel. 

Ligipääsetavus (juurdepääsetavus) tähendab rohkem kliente

Ligipääsetavat e-keskkonda saavad kasutada ka inimesed, kes navigeerivad klaviatuuri või mõnda tugitehnoloogiat kasutades. Lehe optimeerimine tugitehnoloogiatele (vastavalt WCAG suunistele) parandab aga omakorda lehe leitavust otsingumootorites. 

Ligipääsetavus tähendab paremat kasutuskogemust

WCAG nõuetega tegelemine aitab muuta e-keskkondi ka üleüldiselt kasutajasõbralikumaks. Ligipääsetavus ja kaasav disain võib olla koguni osa sinu brändist ja turundusstrateegiast, laiendamaks oma kasutajaskonda ja näitamaks, et hoolid. 

Ligipääsetavus seadustes

Avalik sektor

Euroopa Liidu direktiiv (EL) 2016/2102 näeb ette, et avaliku sektori veebilehed ja mobiilirakendused peavad vastama digiligipääsetavuse standardile EN 301 549.  

Erasektor 

Euroopa Liidu direktiiv (EL) 2019/882 kohustab alates 28. juunist 2025 ka erasektori digikeskkondi järgima standardi EN 301 549 nõudeid, mida seni on pidanud tegema vaid avaliku sektori e-keskkonnad.

Loe lähemalt 2025. aastal jõustuvatest ligipääsetavuse nõuetest erasektorile.

 

Euroopa Liidu digiligipääsetavuse standard ja WCAG

EN 301 549 sisaldab endas nii rahvusvahelise standardi WCAG 2.1 AA taseme nõudeid kui ka täiendavaid lisanõudeid.

Näiteid elust enesest

Jaak
Jaak on pime massöör, kes soovib osta e-poest uusi kõrvaklappe

Jaak kasutab e-poes liikumiseks ekraanilugeja abi, mis loeb talle veebilehe sisu ette. Jaak leiab meeldivad kõrvaklapid ja lisab need ostukorvi, kuid ostukorvi lehele tal minna ei õnnestu.

 

Ostukorvi nupul on küll ostukäru ikoon, kuid ekraanilugeja jaoks puudub sellel tekstiline alternatiiv, mistõttu loetakse see ette kui “sildita nupp”. Jaak kulutas aega, kuid ostu iseseisvalt lõpule viia tal ei õnnestunud. Ta jagab oma kogemust teiste vaegnägijatega, et neid selle e-poe eest hoiatada.

vanaema prillid ees
Tuuli on üksi elav pensionär, kes liigub vaevaliselt ja kasutab lugemiseks tugevaid prille

Tuuli ei taha toidupoodi minna, sest tänavad on libedad ning pakendite tooteinfo ja aegumiskuupäevad on kirbukirjas. Sõbranna soovitas tal tellida toidukaupa e-poest.

 

Tuulile meeldib, et arvutis saab suurendada teksti piisavalt, et näeks seda lugeda. Selles e-poes aga läheb tekst suurendamisel toote pildi alla peitu.  

 

Tuulile meeldib ka see, et e-poes saab toote otsingut kasutades lihtsamalt üles leida. Selles e-poes Tuuli aga otsingut ei leia. Väike helehall otsingukast on tegelikult lehel olemas, kuid Tuuli lihtsalt ei näe seda. 

õpilane nokamüts peas
Tõnis on tudeng, kelle sülearvuti puuteplaat ei tööta juba ammu, mistõttu navigeerib ta klaviatuuri abil

Tõnis peab täna esitama kooli jaoks olulise taotluse. Taotluse lehel on Tõnisel väga raske aru saada, kus ta parajasti asub, sest klaviatuuri Tab-klahviga liikudes ei teki linkidele ja vormiväljadele sinist kasti ümber. Siis avastab Tõnis, et tal ei ole võimalik valida klaviatuuriga kalendrist nõutud kuupäeva ega rippmenüüst oma kursuse numbrit.  

 

Ta ei saa taotlust esitada, sest kohustuslikud väljad pole täidetud. Tõnis on olukorrast äärmiselt häiritud. Isegi kui ta jookseks poodi arvutihiirt ostma, ei jõuaks ta taotlust õigeaegselt esitada.  

Ligipääsetavuse parendamine

Ligipääsetavuse parendamiseks tuleb esmalt analüüsida digikeskkonna ligipääsetavuse olukorda ja probleeme ehk teha audit. 

Parima tulemuse saavutamiseks tasub kaasata kogemustega eksperti. Trinidad Wisemanil on pikaajaline kogemus veebi ligipääsetavusega. Meie IAAP WAS sertifikaadiga eksperdid lähtuvad Euroopa Liidu ligipääsetavuse standardist EN 301 549 ning rahvusvahelistest veebi ligipääsetavuse suunistest WCAG. 

Oma digikeskkonna (veebi, äppide) ja dokumentide (nt PDF) ligipääsetavuse auditit või analüüsi võib proovida teha ka ise, kuid tuleb arvestada, et Euroopa Liidu digiligipääsetavuse nõudeid on umbes 100 ning nende mõistmine ja õigesti testimine võib osutuda üsna ajamahukaks. Trinidad Wisemani ligipääsetavuse tööriist on abiks ja selgitab EN 301 549 ja WCAG nõuded lahti lihtsamas keeles, koos näidete ja soovitustega. 

Auditist lähtuvalt on võimalik planeerida ja hinnata ligipääsetavuse parendamiseks vajalikke arendustöid. Loe lähemalt, millisel juhul on mõistlik digikeskkonda parendada ja millisel juhul hoopis uus keskkond arendada. 

Pakume järgmisi teenuseid:

fa-solid fa-wand-sparkles

Ligipääsetavuse analüüs ja audit

Kaardistame digikeskkonna ligipääsetavuse probleemid vastavalt ligipääsetavuse standardite EN 301 549 ja WCAG 2.2 AA nõuetele ning pakume võimalikke lahendussoovitusi. Teeme nii veebi, äppide kui ka dokumentide (nt PDF) ligipääsetavuse kontrolli.

fa-list-check fa-sm

Ligipääsetavuse testimine arendusprojektis

Testime arendusprojektis jooksvalt valmivate komponentide või vaadete ligipääsetavust ja anname kohest sisendit ligipääsetavuse parendamiseks. 

fa-solid fa-people-group

Ligipääsetavuse koolitused

Meie kogenud koolitajad viivad läbi digiligipääsetavuse ja kaasava disaini koolitusi vastavalt kliendi vajadustele ja soovidele. Võimalik on tellida näiteks üldisem koolitus kogu osakonnale ja tehnilisem koolitus arendusmeeskonnale. 

fa-regular fa-handshake

Ligipääsetavuse konsultatsioon

Nõustame oma kliente digiligipääsetavuse parendamisel ja aitame näiteks regulatsioonide ja kvaliteedikriteeriumite täiendamisel, et tagada digikeskkondades parem ligipääsetavus. 

Valik meie kliente

Ligipääsetavuse auditid:

Eurofound 

Euroopa Toiduohutusamet 

Euroopa Keskkonnaagentuur 

Ridango 

Haigekassa 

Swedbank 

Apotheka 

Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskus 

Elisa 

Tallink Hotels   

Ligipääsetavuse konsultatsioon:

Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet 

Haridus- ja Noorteamet 

Ligipääsetavuse koolitused:

UX Fellows 

Telia 

Eesti Energia 

Tartu Ülikool 

Tallinna Tehnikaülikool 

Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskus 

Riigi Infosüsteemi Amet 

Haridus- ja Noorteamet 

Riigikantselei 

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium 

Kontakt

Soovid tellida meilt digiligipääsetavuse auditit, konsultatsiooni või koolitust? Võta ühendust meie spetsialistidega

Liina Martõnjak

Teenusedisaini valdkonnajuht

Liina on Trinidad Wisemani teenusedisaini valdkonnajuht. Tal on  interaktsioonidisaini magistrikraad University College Londonist ning informaatika magistrikraad TalTechist. Liina on töötanud IT valdkonnas enam kui 14 aastat, olles nii arendaja kui interaktsioonidisaineri rollides. Liina on külalislektorina andnud loenguid TalTechis ja IT Kolledžis.

Mari-Ell Mets

UX/UI disainer Veebi ligipääsetavuse spetsialist

Mari-Ell on 2021. aasta sügisest IAAP (International Association of Accessibility Professionals) poolt sertifitseeritud veebi ligipääsetavuse spetsialist Eestis. Mari-Ellil on digiligipääsetavuse alal kogemust rohkem kui viis aastat, mille jooksul on ta teinud auditeid, koolitanud sadu inimesi ja osalenud kümnetes erinevates projektides nii era- kui ka avalikus sektoris Eestis ja Euroopa Liidus.

Kui soovid arutada oma projekti või sul on küsimusi Trinidad Wisemanis tehtava töö kohta, siis võta meiega ühendust.

Saada päring

* Märgitud väljad on täitmiseks kohustuslikud

Täisteenus (UX, analüüs, arendus, testimine)

Atlassiani teenused

Ärianalüüs või teenusedisain

Süsteemianalüüs

E-riigi konsultatsioon/arendus

UX/UI

NeuroUX

WCAG ( ligipääsetavus) konsultatsioon või audit

Programmeerimine

Tarkvara testimine

Koolitus/muu-konsultatsioon

Muu

EUR

/

/

Ära kunagi jaga selle vormi kaudu tundlikku teavet (krediitkaardinumbrid, isikukoodid, paroolid).

Seda lehte kaitseb reCAPTCHA ning sellele rakenduvad Google’i privaatsuspoliitika ja teenuste tingimused.